Zapytaj o wolny termin

tel.: +48 18 20 173 89

Proszę podać datę przyjazdu

Proszę podać datę wyjazdu

Wybrana data od:

Podaj prawidłowy adres e-mail

Podaj numer telefonu

Nieprawidłowe dane

To pole jest wymagane

To pole jest wymagane

Nieprawidłowe dane

Bezpieczny wypoczynek nad Bałtykiem – porady dotyczące ochrony przed słońcem i utonięciami

Malownicze plaże, świeże morskie powietrze i bogactwo atrakcji — to właśnie przyciąga turystów z całego kraju nad Bałtyk. Jednak, aby wakacje nad morzem były nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 

Nadmierna ekspozycja na słońce czy ryzyko utonięcia to główne zagrożenia związane z relaksem i zabawą na plaży. Jednak nie rezygnuj z urlopu nad morzem, ale po prostu sprawdź, jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo podczas kąpieli i plażowania.

Ochrona przed słońcem

Promieniowanie UV, emitowane przez słońce, ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie. Umiarkowane opalanie wspomaga produkcję witaminy D, ale nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Najczęściej plażowicze skarżą się na oparzenia słoneczne, które powodują ból, ale długotrwałe narażenie na promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym niezwykle groźnego czerniaka. Ponadto promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, prowadząc do pojawienia się zmarszczek i utraty elastyczności.

Stosowanie kremów z filtrem

Aby skutecznie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, regularnie stosuj kremy z filtrem. Wybieraj te z SPF 30 lub wyższym, bo tylko takie są wysoko skuteczne. Ważne jest, aby krem aplikować w dużej ilości na wszystkie odsłonięte części ciała na około 20 minut przed wyjściem na słońce. Pamiętaj też, że podczas kąpieli i wycierania ręcznikiem kremu na skórze ubywa, dlatego należy używać go powtórnie co dwie godziny i po każdej kąpieli, nawet jeśli produkt jest wodoodporny.

Noszenie odpowiedniej odzieży

Oprócz kremów z filtrem stosuj odpowiednią odzież.

  • Kapelusze z szerokim rondem chronią twarz, uszy i kark przed bezpośrednim działaniem promieni UV.
  • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV zabezpieczają oczy przed szkodliwym promieniowaniem.
  • Lekkie, ale długie rękawki i spodnie wykonane z przewiewnych materiałów mogą dodatkowo chronić skórę.
  • Na rynku dostępne są także specjalne ubrania z filtrem UV. Warto stosować je szczególnie w przypadku plażowania z dziećmi.

 

Wprowadź sjestę

Największe promieniowanie UV występuje między 10:00 a 16:00. Dlatego w tym czasie unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Przebywanie w cieniu, korzystanie z parasoli plażowych oraz planowanie spacerów czy rowerowych przejażdżek na godziny poranne lub późne popołudnie to najlepsze sposoby na zminimalizowanie ryzyka oparzeń słonecznych.

Zapobieganie utonięciom

Bałtyk nawet podczas bezwietrznej pogody jest morzem, które wymaga szczególnej uwagi. Najważniejszą zasadą bezpiecznego pływania jest wybór odpowiedniego miejsca do kąpieli. Najlepsze są plaże strzeżone, na których dyżurują ratownicy. Są oni przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy i cały czas monitorują warunki panujące w wodzie. Nie kąp się w nieznanych miejscach, bo możesz natknąć się na niebezpieczne prądy albo nierówne dno. Nigdy nie pływaj pod wpływem alkoholu, podczas sztormu i nawet na chwilę nie spuszczaj z oka swoich dzieci, a najlepiej spędzaj czas z nimi, gdy są w wodzie.

 

Zasady bezpiecznego pływania

Podstawową zasadą jest pływanie w grupie - nigdy samotnie. Obecność innych osób zwiększa szansę na otrzymanie szybkiej pomocy. Nie należy oddalać się od brzegu, zwłaszcza jeśli nie zna się dobrze terenu. Zwracaj uwagę na flagi informujące o warunkach na wodzie: czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli, żółta flaga — kąpiel warunkową, zielona flaga — kąpiel dozwolona.

Nauka pływania

Jeśli lubisz spędzać wakacje nad Bałtykiem i planujesz z wyprzedzeniem urlop nad morzem, zainwestuj w rodzinny kurs pływania. Zajęcia na basenie dostępne są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Instruktor nawet w kilka godzin jest w stanie nauczyć podstawowych technik pływania i samoratownictwa, a to znacznie zwiększy świadomość Twoją i Twoich bliskich oraz umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Sprzęt ratunkowy i asekuracyjny

W wielu miejscowościach nad Bałtykiem można wypożyczyć kajak, żaglówkę czy rower wodny. Można także wziąć udział w zajęciach windsurfingu lub wypłynąć własną deską SUP. Jeśli chcesz skorzystać z takich opcji, pamiętaj, by korzystać z kamizelek ratunkowych, które pomagają utrzymać się na powierzchni wody nawet w trudnych warunkach. Kamizelki dostępne są w wypożyczalniach, także w rozmiarze dla dzieci. Nigdy z nich nie rezygnuj, nawet jeśli jesteś wybitnym pływakiem.

Bezpieczny wypoczynek nad Bałtykiem — podsumowanie

Bezpieczny urlop nad Bałtykiem wymaga przestrzegania kilku zasad:

  • ochrona przed słońcem,
  • regularne stosowanie kremów z filtrem SPF 30+,
  • noszenie odzieży ochronnej,
  • zapobieganie utonięciom poprzez korzystanie z plaż strzeżonych czy używanie sprzętu ratunkowego i asekuracyjnego.

 

Zawsze zachęcamy do świadomego i bezpiecznego wypoczynku nad morzem. Tak niewiele trzeba, by świetnie się bawić z całą rodziną i wrócić po wakacjach w pełni zdrowym i wypoczętym.

Nasze opinie

Dowiedz się więcej o Pasji

Pasja to trzy rodzinne pensjonaty
zobacz co przygotowalismy dla naszych gości

Dom Wczasowy PASJA w Karwi
ul. Wałowa 12
84-105 Karwia

Dom Wczasowy PASJA
w Jastrzębiej Górze

ul. Zdrojowa 9 B
84-104 Jastrzębia Góra

Nowy Dom Wczasowy PASJA w Jastrzębiej Górze
ul. Zdrojowa 11
84-104 Jastrzębia Góra

Rezerwacje: 500 672 500
E-mail: pasja@pasja.eu

Mapy dojazdów

© 2024 "Copyright Ośrodek Wczasowy Pasja (Karwia, Jastrzębia Góra, Władysławowo). Wszelkie prawa zastrzeżone - kopiowanie treści bez zgody autora w celach zarobkowych zabronione.

Wykonanie strony: Werb.pl - Strony internetowe dla pensjonatów.

Pasja - Marlena 

Zapraszam do kontaktu
Marlena Długońska

pasja@pasja.eu
tel: 500 672 500